Juodkalniečiai „NeonoeN“ traukiasi iš 2025-ųjų „Eurovizijos“
Lapkričio 27-ąją surengta Juodkalnijos nacionalinė atranka „Montesong“ neapsiėjo be atgarsių ir dramų. Praėjus kelioms dienoms po grupės „NeonoeN“ pergalės, paaiškėjo, kad jie savo konkursinės dainos „Clickbait“ dalį buvo atlikę vasaros festivalyje prieš rugsėjo 1 dieną ir dėl to kilo diskusija, ar tai jiems neduoda nesąžiningo pranašumo prieš kitus dalyvius. Nors daina Europos transliuotojų sąjungos diskvalifikuota nebuvo, pati grupė iš konkurso nusprendė pasitraukti.
Lapkričio 27-ąją buvo surengta Juodkalnijos nacionalinė atranka – šalis tapo pirmoji, išsirinkusi savo atstovus kitų metų „Eurovizijai“ Bazelyje. Jais tapo grupė „NeonoeN“, kuri su daina „Clickbait“ užėmė antrąsias vietas komisijos ir žiūrovų balsavimuose, bet susumavus atsidūrė pirmoje vietoje.
Visgi tai nebuvo istorijos pabaiga. Po kelių dienų paaiškėjo, kad „NeonoeN“ savo dainos „Clickbait“ demo versijos dalį buvo atlikę viename vasaros festivalyje Juodkalnijoje.
„Eurovizijos“ dainų konkurso taisyklės numato, kad jokia konkursinė daina negali būti oficialiai išleista anksčiau nei rugsėjo 1 dieną prieš ateinantį konkursą. „Clickbait“ buvo tik atlikta koncerte, kuriame žiūrovų nebuvo daug, be to, tebuvo atlikta nepilna daina ir net nebaigta versija, todėl taisyklių tai nepažeidžia – tai nėra prilyginama oficialiam dainos išleidimui, be to, tai, kad dainą girdėjo keli šimtai žmonių, sunkiai galėjo turėti kokį nors pranašumą prieš kitus dalyvius.
Vis dėlto grupė „NeonoeN“ viešai savo „Instagram“ paskyroje kreipėsi į savo gerbėjus ir teigė, kad norėdami pabaigti esančias kontraversijas ir neaiškumus, savanoriškai traukiasi iš „Eurovizijos“, kadangi joje dalyvauja tik dėl muzikos, ne dėl kitų priežasčių. Grupė atkreipė dėmesį į tai, kad dainos atlikimas festivalyje tikrai nesuteikė jiems nesąžiningo pranašumo, o „Eurovizijoje“ yra buvę panašių atvejų, kuomet anksčiau nei leidžiama koncerte atliktos dainos nebūdavo diskvalifikuotos, bet teigė, kad vis tiek nenori „Eurovizijoje“ būti siejami su istorijomis, susijomis ne su pačia daina ir muzika apskritai. „NeonoeN“ nariai taip pat dėkojo Juodkalnijos nacionaliniam transliuotojui RTCG už galimybę sudalyvauti atrankoje ir atstovauti šaliai didžiojoje „Eurovizijoje“, teigė, kad pergalė atnešė jiems daugiau matomumo nei bet kada jų karjeroje. Be to, anot grupės, „Eurovizija“ jiems niekada nebuvo tikslas savaime, tikslas buvo, kad jų kūryba būtų išgirsta.
RTCG taip pat dėkojo „NeonoeN“ už gražų bendravimą ir siunčia jiems palaikymą tolimesnėje karjeroje. Kas atstovaus Juodkalnijai Bazelyje, kol kas nėra aišku – RTCG sprendimą priimti planuoja artimiausiomis dienomis. Jei bus nuspręsta šalies vėliavą patikėti atrankoje antrą vietą užėmusiam muzikantui, į Šveicariją važiuos Nina Žižič su daina „Dobrodošli“.
Verta paminėti, kad „Eurovizijos“ istorijoje yra buvęs ne vienas atvejis, kuomet dainos buvo atliktos anksčiau nei rugsėjo 1 dieną – taip buvo nutikę su 2016-aisiais pergalę išplėšusia ukrainietės Jamalos daina „1944“, 2019-ųjų nugalėtojo olando Duncan Laurence daina „Arcade“ ir kitais, kuriems pasisekė prasčiau – pavyzdžiui, pernai Čekijai atstovavusi daina „Pedestal“ taip pat buvo atlikta anksčiau. Tačiau reiktų pabrėžti, kad „Eurovizijos“ taisyklės neleidžia dainų išleisti oficialiai, o tiesiog dainos atlikimui koncerte šita taisyklė negalioja.