EBU nuotr.
Eurovizija 2025OrganizavimasRezultatai

Tyrimas: milžiniška Izraelio vyriausybės reklamos kampanija siekiant gauti balsų „Eurovizijoje“

Tyrimas, kurį atliko Europos transliuotojų sąjungos kuruojama Eurovision News Spotlight, atskleidė, kad Izraelio vyriausybinė reklamos agentūra, pasitelkdama įvairias platformas ir oficialias valstybinės socialinės žiniasklaidos paskyras, tiesiogiai ragino Europos visuomenę balsuoti už Izraelio atstovę „Eurovizijos“ dainų konkurse.

Izraelio vyriausybinė reklamos agentūra, kuri aptarnauja įvairias valstybinės reikšmės institucijas ir įmones, pirko reklamos plotus „Google“ produktų tinkle ir pateikė instrukcijas, kaip už šalies atstovę Yuva Raphael atiduoti maksimalų 20-ies balsų skaičių.

Nors šalių įrašų reklama nėra draudžiama, socialinių tinklų vartotojai išreiškė susirūpinimą, kad tokie veiksmai gali prieštarauti konkurso dvasiai, politizuodami arba instrumentalizuodami balsavimo procesą.

YouTube player

Izraelio atstovė Yuval Raphael su daina „New Day Will Rise“ surinko 297 taškus žiūrovų balsavime – daugiausia iš visų dalyvių šeštadienio finale. Komisijos balsavime Izraelis užėmė 14 vietą ir ilgą laiką, skelbiant žiūrovų balsus, buvo pirmoje lentelės vietoje. Tik paskutinė žiūrovų balsus gavusi Austrija surinko daugiau balų ir laimėjo konkursą, o Izraelis liko antras.

Izraelio agentūros pirktos reklamos sulaukė dešimčių milijonų peržiūrų internete iki finalo Bazelyje. Eurovision News Spotlight analizavo „YouTube“ paskyrą, sukurtą 2025 m. balandžio 20 d. naudotojo vardu @Vote4NewDayWillRise. Ši paskyrą tarp gegužės 6 ir 16 d. paskelbė 89 vaizdo įrašus, surinkusi daugiau nei 8,3 mln. peržiūrų.

Kaip pastebėjo lietuviškas „Eurovizijos“ blogas Dūzė Pua, dar vienas įrašas buvo surinkęs daugiau kaip 25-is milijonus peržiūrų, bet šis įrašas po finalo buvo ištrintas.

Paskyroje publikuoti Yuval Raphael vaizdo įrašai įvairiomis šalių kalbomis, kviečiantys balsuoti už jos dainą. Ši paskyra, įvardyta kaip esanti Izraelyje, pateikia tik nuorodą į oficialų „Eurovizijos“ balsavimo portalą ir nėra oficiali vyriausybinė paskyra.

Naudodami atvirų šaltinių įrankius, „Spotlight“ tyrėjai nenustatė jokių dirbtinio intelekto požymių, patvirtindami, kad Raphael pati dalyvavo vaizdo įrašų kūrime.

Iš viso ši reklama buvo gausiai skleidžiama 35-iose šalyse, vaizdo įrašai jų gimtosiomis kalbomis ragino balsuoti už „New Day Will Rise“ ir priminė, kad galima balsuoti iki 20 kartų.

Gegužės 6 d. paskyra paskelbė 16 vaizdo įrašų, skirtų 16 Europos šalių, ragindama balsuoti už numerį 14 – būtent tokiu numeriu Izraelis pasirodė pusfinalyje. Reklamos buvo skirtos šalims, dalyvaujančioms tame pačiame pusfinalyje, kaip ir Izraelis.

Tuo metu Gegužės 16 d., dieną prieš konkurso finalą, paskyra paskelbė 73 vaizdo įrašus, skirtus 35 šalims, raginančius balsuoti už Izraelį ir primenančius, kad finale jų numeris – 04. Finale visuomenės balsavimas galimas visose dalyvaujančiose šalyse, net jei jų atstovas į finalą nepateko.

Nors „YouTube“ paskyra oficialiai nėra susieta su vyriausybe, Google Ads Transparency Center duomenys patvirtina, kad reklamas pirko Izraelio vyriausybinės reklamos agentūros patvirtinta paskyra. Pagal „Google“ reikalavimus, patvirtintas reklamuotojas turi pateikti atitinkamus dokumentus, įskaitant organizacijos registracijos liudijimą ir oficialaus atstovo ID.

spotlight.ebu.ch nuotr.

Dar daugiau reklamos kitose platformose

Prieš abu pusfinalius ir finalą, oficialios Izraelio valstybės paskyros „Instagram“, „TikTok“ ir „X“ platformose dalinosi vaizdo įrašais. Izraelio ambasados Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje ir Danijoje taip pat ragino žmones balsuoti po 20 kartų už Raphael.

„Eurovizijos“ taisyklės aiškiai nurodo, kad konkursas yra nepolitinio pobūdžio, o kiekvienas dalyvaujantis transliuotojas turi užtikrinti, kad konkursas nebūtų politizuotas ar instrumentalizuotas.

Vis dėlto, reklaminėje kampanijoje nebuvo minima KAN – Izraelio nacionalinis transliuotojas, kuriam ir atstovavo 24-erių metų atlikėja. Tai rodo, kad transliuotojas tiesiogiai kampanijoje nedalyvavo.

spotlight.ebu.ch nuotr.

Kitų šalių reklamos kampanijos

Šiais metais reklamos kampanijas vykdė ir kiti dalyviai. Socialinių tinklų vartotojai pranešė apie remiamas žinutes iš Maltos, Graikijos, Albanijos, Lenkijos, Armėnijos ir Prancūzijos. Kai kuriais atvejais reklamas leido patys atlikėjai, o kartais – konkuruojančios šalies transliuotojai.

Maltos atstovė Miriana Conte naudojo savo „Meta“ platformas reklamai, kaip matyti „Meta Ad Library“. Graikijos transliuotojas ERT vykdė reklamos kampaniją per savo oficialų „Facebook“ puslapį.

spotlight.ebu.ch nuotr.

Fizinės reklamos buvo matomos Italijoje, kur reklamuotas Estijos atstovas Tommy Cash. Reklamos, kuriose buvo aliuzijų į Italijos kultūrą, buvo vykdomos per „Epic Records Italy“, „Sony Music“ padalinį. Daina „Espresso Macchiato“ „Spotify“ platformoje pažymėta, kad ją išleido „Sony Music Entertainment Italy S.p.A.“.

Šie atvejai skiriasi nuo Izraelio tuo, kad reklamos nebuvo tiesiogiai finansuojama valdžios institucijų, taip pat jų mastas buvo gerokai mažesnis.

Izraelio reklamų istorija

Ši reklamos kampanija ženkliai skiriasi nuo įprastos Izraelio vyriausybinės agentūros veiklos – anksčiau ji daugiausia platino informaciją apie konfliktą Gazoje, gynybos politiką bei tarptautinius santykius. „Spotlight“ analizė rodo, kad agentūra yra paskelbusi daugiau nei 5 000 reklamų. Jos siekė stiprinti Izraelio poziciją, atsakyti į kritiką ir remti jo politiką karo Gazoje klausimu.

Vienas iš skelbimų vedė į vyriausybinį puslapį, kuriame buvo kritikuojama Hind Rajab Foundation – organizacija, įsikūrusi Briuselyje ir siekianti teisinės atsakomybės už tariamus Izraelio karo nusikaltimus. Izraelio vyriausybė teigia, kad ši organizacija susijusi su ekstremistinėmis ideologijomis ir teroristinėmis grupuotėmis.

Kita reklama vedė į puslapį, kuriame Izraelio Užsienio reikalų ministerija kaltina Jungtines Tautas šališkumu nuo karo Gazoje pradžios 2023 m. spalį. Reklamos teigia, kad JT agentūros skleidžia klaidinančią informaciją ir taiko dvigubus standartus Izraelio atžvilgiu.

Daugelis reklamų nukreipė į puslapį apie UNRWA – Jungtinių Tautų agentūrą, skirtą Palestinos pabėgėliams. Izraelio parlamentas 2024 m. spalį pripažino UNRWA teroristine organizacija. Izraelio duomenimis, 13 agentūros darbuotojų buvo atleisti dėl galimo dalyvavimo 2023 m. spalio 7 d. išpuolyje.

Eurovizijos atsakymas

Į Eurovision Spotlight užklausą sureagavo konkurso direktorius Martinas Greenas:

„Mūsų balsavimo partneris „Once“ patvirtino, kad visi balsai iš dalyvaujančių šalių ir Pasaulio buvo užfiksuoti tinkamai. Balsavimo sistema – viena pažangiausių pasaulyje, o rezultatai tikrinami nepriklausomai, siekiant užtikrinti jų teisėtumą.

„Eurovizijos“ taisyklės leidžia transliuotojams ir trečiosioms šalims, tokioms kaip leidybinės įmonės, reklamuoti dainas, jei tai nepažeidžia konkurso neutralumo ar redakcinių gairių. Daug delegacijų pasitelkia mokamą reklamą savo atlikėjų dainoms platinti.“

YouTube player
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest

2 komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Vita
Vita
prieš 24 dienų

Tiesa tokia, kad jei nepatinka daina, tai net reklamos nepades ir neprivers uz ja balsuoti, karta ir visiems laikams tai reiketu isisamoninti, dauguma reklamas blokuoja arba jas praskipina.
Pas mane isvis Youtube blokuojamos reklamos, as ju net nemaciau, apie ja isvis is kito zmogaus telefono tik suzinojau.
As, mano seima ir draugai balsavome uz Izraeli ir Austrija, nes patinka dainos, tik tokios.
Liudna, bet pastebiu Youtube apzvalgininku piktybiska antisemitizma ir bandyma visais budais teigti, kad Izraelio balsai suklastoti, kad neverta antros vietos, nu nejuokaukit zmones. Visi ka zinau patiko si daina ir uz ja balsavo. Eurodiena kasmet nekencia baladziu sistemingai ir jas stato i zemiausias vietas, o paskui stebisi, kad jos auksta, nes visokios Joke dainos ir koks neformatas patinka, o kitiems tai nepatinka visiskai. Man Tik toke istisai J. Cash mete, visur blokavau, kad tos Joke dainos nemestu, nes uzkniso. Rusiskuose Eurovizijos kanaluose visur buvo raginama balsuoti uz ji ir tik jis slovinamas, tai iseitu, kad visi vatnikai ir rusakalbiai butent uz ji balsavo, ne ka maziau balu surinko nei Izraelis, bet jo kazkodel nekaltina reklama, balsu pirkimu, o jis dar ir visaip Eurovizija ir jos gerbejus derge, yra net video ka 2014 metais jis sako, o 2025 jau pats dalyvauja. Hipokritiskumo daug siuo metu.
Laimejo grazios dainos. Gaila Izraelio, nekaltai dainininke visur dabar purvais drabstoma. Zmones balsuoja uz ka nori, ne reklamos balsuoja. Tikrai, del tokiu puolimu ant Izraelio ir kitais metais uz juos balsuosiu, kaip ir daug metu balsuoju, nes jie siuncia geras dainas, kurios kaip man Eurovizijos fanei jau virs 20 metu labai patinka.